Pluskwa 

Pluskwa domowa i pluskwa łóżkowa (ang. bed bug) to potoczne nazwy pasożyta Cimex lecutralius, który żywi się krwią ludzi i zwierząt. Pluskwy domowe żerują nocą, a za dnia kryją się np. w zgięciach materacy, tapicerce, szczelinach mebli i podłóg czy za tapetami. 

 

Wzrost liczby pluskiew domowych w naszym otoczeniu związane ze zwiększoną liczbą międzynarodowych podróży oraz nabyciem przez te pasożyty odporności na insektycydy. Pluskwy występują najczęściej w miejscach, przez które przewija się dużo ludzi, a więc w hotelach (nawet tych o wysokim standardzie), schroniskach, akademikach, transport jak autobusy, samoloty, pociągi a nawet w szpitalach. Z takich obiektów, np. w bagażu, możemy przenieść je do mieszkania. Pluskwy łatwo trafiają do naszych domów także w meblach i ubraniach z drugiej ręki.

 

Wykrycie pluskw w naszym otoczeniu

Pluskwa w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, kiedy owad jest zaniepokojony. Jego woń jest podobna do zapachu wegetującej kolendry siewnej lub gnijących malin. Może on pomóc w rozpoznaniu, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy.

Profilaktycznie należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy oraz brudne, niedostępne miejsca.

 

Poza samymi pasożytami, oznakami ich występowania w domu są mikroskopijne wylinki i odchody. Ciemne drobinki kału można zauważyć np. wzdłuż szwów materaca czy kostrukcji łóżka. O obecności pluskiew świadczą też plamki krwi na prześcieradłach czy pościeli.

 

Nie zwlekaj zadzwoń 

Tel 669-498-549