Myszy (Muridae) chyba najbardziej najliczniejsza rodzina gryzoni, która liczy dziś 460 gatunków w 98 rodzajach. Rodzina pochodzi od chomikowatych. Są wielkimi szkodnikami i roznosicielami groźnych chorób. W Polsce żyje 8 gatunków z tej rodziny ssaków.

Wygląd

Zwykle są to małe gryzonie o wyglądzie podobnym do szczura. Mają słabo owłosiony, zwykle długi ogon. Mają stale rosnące siekacze. W jednym szeregu mają tylko 3 zęby trzonowe.

Gatunki mysz w Polsce


 

 Badylarka

Micromys minutus

 

 

Badylarka, jeden z najmniejszych polskich ssaków, to gryzoń z rodziny myszowatych. Potrafi wyrządzić spore szkody w uprawach. Zjada głównie nasiona, wiosną zielone części roślin, zjada też owady.

 

Mysz domowa

Mus musculus

 

Mysz domowa to gryzoń z rodziny myszowatych, który towarzyszy człowiekowi na całym świecie. Futerko szare z żółtym odcieniem, od spodu futerko jest dużo jaśniejsze. Mysz ma długie wąsy.Mys

 

 

Mysz leśna

Apodemus flavicollis

Mysz leśna to gryzoń z rodziny myszowatych. Na piersi znajduje się widoczna żółta plamka. Czasem wyrządza szkody w szkółkach leśnych. To największa mysz występująca w Polsce.

 

 Mysz polna

Apodemus agrarius

Mysz polna to gryzoń z rodziny myszowatych. Cechą charakterystyczną jest biegnąca wzdłuż grzbietu ciemna smuga. Zamieszkuje pola i łąki. Zimą przebywa w stogach siana i stodołach.

 

 

Mysz zaroślowa

Apodemus sylvaticus

Mysz zaroslowa jest mniejsza od myszy leśnej i bardzo do niej podobna. Na piersiach widoczna żółta plamka. Zjada nasiona drzew i traw, owady. Rozgryza orzechy i zjada zawartość.

 

Mysz zielna, mysz małooka, myszarka zielna

Apodemus uralensis

Mysz zielna, mysz małooka, myszarka zielna (Apodemus uralensis) to ssak z rodziny myszowatych, podobny do myszy zaroślowej. Ogon nie jest owłosiony. Ubarwienie szarobrunatne. W Polsce występuje na południu kraju.